Karamollaoğlu: Dış ticaret açığı 110 milyar dolara ulaştı, bu dışarıya muhtacız demektir

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “Gerçeklerin üstünü örtemezsiniz. Baz tesiriyle artış suratı düşen enflasyon sayılarıyla, enflasyonu düşürdük diye övünemezsiniz. TÜİK marifetiyle milyonların hakkına girmelerine karşın maaşlara şu kadar artırım yaptık diye eksik verdikleri enflasyon farkını dahi maaşlara artırım yapmış üzere göstererek bu işten kurtulamazsınız. TÜİK marifetiyle milyonların hakkına girmelerine karşın maaşlara şu kadar artırım yaptık diye eksik verdikleri enflasyon farkını dahi maaşlara artırım yapmış üzere göstererek bu işten kurtulamazsınız. IMF’ye borcumuz artık bitti diye övünürken Rusya’ya, Arabistan’a öteki Müslüman ülkelere olan borca göz dikip oradan gelecek birtakım imkanları durumumuz düzeldi diye millete aktaramazsınız. Dış ticaret açığı 110 milyar dolara ulaştı… Bu ne demektir? Daima açık veriyoruz demektir. Dışarıya muhtacız demektir” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Sinan Ateş cinayeti ve iktisada dair değerlendirmeler yaptı. Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Geçmişin yanılgılarını telafi edeceğimiz, geride bırakılan enkazı kaldıracağımız, travmalarını atlatıp yaralarını da daima birlikte saracağımız bir yeni devrin şafağındayız. Benden bize giden bu yolu kararlılıkla yürüyecek şahısların ve partilerin değil 85 milyonun menfaatini gözetecek hakkını ve hukukunu koruyacak bir yıl olacak diye düşünüyorum.

“2023 yılında siyasi cinayetleri konuşuyor olmak bizi utanca vesile kılmaktadır”

2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yılında hâlâ ne yazık ki siyasi cinayetleri konuşuyor olmak ise bizi hem hüzne hem kaygıya ve hem de utanca vesile kılmaktadır. Geçtiğimiz hafta başşehir Ankara’nın tam göbeğinde, öğlen saatlerinde bir siyasetçi, bir akademisyen, iki çocuk babası, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş maalesef katledildi. Hunhar bir cinayete kurban edildi. Sebebi ne olursa olsun bir insanın bu türlü alçakça sokak ortasında infaz edilmesini kabul etmek mümkün değil. Elbette buna en büyük reaksiyon ideal ocaklarının kendisinden geldi. Hayatının hiçbir devrinde bizimle birebir siyasi anlayışı benimsemeyen bu genç insanın öldürülmesi ve akabinde soru işaretlerini uyandıran bir büyük sessizlikle karşı karşıya kalmamız sahiden hem bizi üzmekte hem de şaşkına çevirmektedir. Lakin ne yazık ki yetkililer sessiz. Sivas’tan hemşehrim, bilhassa 28 Şubat periyodunda dik duruşuyla çok düzgün hatırladığımız ve daima hayırla yad ettiğimiz merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının üzerindeki soru işaretleri hâlâ giderilememişken 2023 yılında hâlâ bir sis ve suskunluk perdesinin gerisinde bu türlü vahim bir hadiseyi konuşuyor olmaktan da çok büyük hüzün duymaktayım. Ülkücü kardeşlerimizin acısını paylaşıyor. Merhuma bir sefer daha Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sıhhati ve sabır diliyor, olayın tüm taraflarıyla bir an evvel aydınlatılması gerektiğini de bilhassa söz ediyorum. Geciktirilmemeli. Aslında işaretler belli. İçişleri Bakanlığı bu konuyu çok kısa vakitte en ince ayrıntısına kadar araştırıp kamuoyunu bilgilendirmeli.

“İktidarın gündeme getirdiği sayılar maalesef vatandaşları tatmin etmiyor”

İktidar, ömrünü uzatmak ve biraz daha sürdürmek için iktidar imkanını her hafta yeni bir muştuyla Türkiye gündemini işgal etmeye çalışıyor. Vatandaşı, seçmeni ikaz etmeye çalışıyor. Bu kadar fazla yenilik de aslında insanlarda biraz tereddütün doğmasına vesile oluyor. Sayılar da karışık. TÜİK’in sayıları adeta bir terzi hassasiyetiyle iktidarın talebi doğrultusunda organize ediyormuş intibası çok yaygın. Buna karşın iktidarın gündeme getirdiği sayılar maalesef vatandaşları tatmin etmiyor. Telaffuzlar de tatmin etmiyor.

“20 yıllık bir uykudan artık panikle uyandılar”

Ya yeni gaz yatakları bulunuyor ya yıllardır tahlil bekleyen sıkıntılara kısmi bir müdahale yapılıyor ya da daima olarak mart-nisan aylarında devreye alınacak projelerin duyurusu yapılıyor. Maalesef bilhassa iktisatta öngörülemez bir periyot inşa eden AK Parti iktidarı şimdilerde yeni bir tarihi lisanlarına doladı. ‘Enflasyon ne vakit düşecek’ diye sorulduğunda karşılık mart-nisan ayları. ‘TOGG ne vakit yola çıkacak’ yeniden yanıt belirli, birebir aylar. Madem bu kadar gaz buldunuz, ‘Peki ne vakit bu gaz kullanılacak’ diye sorduğunuzda da tekrar mart-nisan ayları ve çabucak gerisinden sözleri gündeme geliyor. ‘Peki, EYT’liler birinci maaşlarını ne vakit alacak’ denildiğinde de ‘Nisan aylarında herhalde bu imkana kavuşurlar’ deniliyor. Çok net olarak tabir ediyorum. Aslında bu sorulara seçimlerden çabucak evvel diyemedikleri için, ‘biz hayal satıyoruz tek derdimiz seçimleri kurtarmak’ diyemedikleri için bu türlü lafı eğip bükme gereksinimi duyuyorlar. Tıpkı koskoca bir devir gezip tozan yatıp uyuyan ve fakat imtihanlardan bir gün evvel imtihanda hiçbir şey yapamayacağını idrak edip son gece ve son dakikalarda çırpınmaya başlayan bir öğrencinin telaşına kapılmış gibiler. 20 yıllık bir uykudan artık panikle uyandılar. Ancak iş işten geçti maalesef. Bugüne kadar yaptığımız ikazlara kulak asmayan, tüm muhalif partileri iç düşman kategorisinde pahalandıran iktidar kaybedeceğini artık anladı. Ne yaparsa yapsın sonucu değiştiremeyeceğini çok kısa bir mühlet sonra göreceği için artık hudut tanımıyor. Anlayacaklar, anlamakta da gecikmeyecekler. Bir bardak suyla koskoca bir yangının söndürülemeyeceğini anlayacaklar. Kanserin aspirinle tedavi edilemeyeceğini anlayacaklar. 20 yıllık bir uykunun verdiği uyuşukluktan üç-beş ayda kurtulamayacaklarını anlayacaklar. Anlayacaklar ki vakit artık değişim ve yeni bir başlangıç vaktidir ve bunu kaçırdılar.

“AK Parti iktidarı başarısızlıkları konuşulmasın diye yapay gündem oluşturuyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir