İbadethane, cemevi, doğal gaz fiyatında indirim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda ibadethanelerde, cemevlerinde kullanılan doğal gazda indirim yapma kararı aldıklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımında şu tabirler yer aldı:

-İbadethanelerde, cemevlerinde kullanılan doğal gazda yüzde 42,73 indirim yapma kararı aldık.

-Ayrıca sanayi kuruluşlarında kullanılan elektrik ile elektrik üretiminde tüketilen doğal gazın fiyatını da farklı oranlarda düşürdük.

-Böylece, 1 Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere ibadethaneler ve cemevlerinde kullanılan doğal gaza yüzde 42,73 oranında indirim yapıldı.

-Sanayi tarafında da yeni yıldan geçerli olmak üzere elektrik ve doğal gazda indirim yapıldı. Sanayi kuruluşlarının kullandığı elektrikte yüzde 16 indirim yapıldı.

-Elektrik üretimi maksatlı doğal gaz toptan satış fiyatında yüzde 12,73 oranında indirim yapıldı. Endüstride kullanılan doğal gaz satış fiyatında ise 2022 Kasım ayı temel alındığında 01 Ocak 2023 tarihi prestijiyle yüzde 13,10 ile yüzde 25,11 ortasında değişen oranlarda indirim gerçekleşti.

-Ayrıca, 1 Mart’ta da ibadethaneler, dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri ve cemevlerinin kullandığı elektriğe indirim yapılmıştı.

-Yapılan değişiklikle daha evvel kamu, özel ve öteki hizmetler bölümü tarifesi üzerinden kilovatsaat başına yaklaşık 330 kuruş ödeyen ibadethaneler ve cemevleri, artık alt kademe mesken kümesi tarifesi üzerinden yaklaşık yüzde 50 düşüşle kilovatsaat başına yaklaşık 170 kuruş ödemeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir