Gülsoy : “Her üyemizin ihracat yapması en büyük hedefimiz”


KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Ticaret Odası (KTO) ihracat yapan firmaların gaye pazarlara giriş metotlarıyla ilgili bilgilendirilmeleri, pazarlardaki iş yapma kültürü ve dış ticaret mevzuatı hakkında direkt fikir sahibi olmaları için 11 farklı amaç ülkede vazife yapmış Ticaret Müşavirlerini firmalarla bir araya getirdi.

Ticaret Bakanlığı koordinesinde Kayseri Girişimcilik ve Memleketler arası Ticaret Merkezi tertibiyle M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen ‘Ticaret Müşavirleri Buluşmaları’ aktifliğine; Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü Dış Temsilcilikler Daire Başkanı Evren Subaşı, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Yardımcısı: Prof. Dr. Erk Hacıhasanoğlu, Kayseri Ticaret Odası Lideri Ömer Gülsoy, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, 11 ülkenin Ticaret Müşavirleri, ICMPD Yetkilisi Mehmet Çağlar Aydın, Sivil Toplum Kuruluşlarının üyeleri, ihracat yapan firmaların temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Her üyemizin ihracat yapması en büyük amacımız. Biliyoruz ki üyemizin kazanacağı her bir döviz ülke ekonomimize katkı sağlayacak ve geleceğini inşa edecektir.” dedi.

GÜLSOY : KTO OLARAK ODALAR İÇERİSİNDE BİR BİRİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Almanya, Bangladeş, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Macaristan, Malezya, Moğolistan, Rusya Federasyonu ve Ürdün olmak üzere 11 ülkede misyon yapmış olan Ticaret Ateşelerini Türkiye’deki Odalar içerisinde birinci defa Kayseri Ticaret Odası’nda firmalarla buluşturduklarının altını çizen Gülsoy, “2023 TÜİK datalarına nazaran; bu 11 ülke toplamda 3,3 Milyar Nüfusa, 7.5 Trilyon Dolarlık İthalat Pazarına hakim. Ülke olarak 140 Milyar Dolarlık, kent olarak 1.5 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmimizin olduğu bu ülkelerde ticaret müşavirlerimiz, Türkiye’nin ihracatını arttırmak için yıllarca gece gündüz demeden ağır bir mesai harcadılar. Bizde bugün bu deneyimlerini ihracat yapacak üyelerimize aktarabilecekleri bir taban oluşturturduk. Samimi bir ortamda geçecek olan bu etkinliğimizde birbirinden pahalı Ticaret Ateşelerimiz sizlere gaye pazarlara giriş yolları, iş yapma kültürü, dış ticaret mevzuatı hususlarında tecrübelerini paylaşacaklar. Ticaret Müşavirleri ile buluşma aktiflikleri bugüne kadar yalnızca İhracatçı Birliklerinde gerçekleştirilirken, Odalar bazında birinci sefer Kayseri Ticaret Odası’nda yapılıyor olması da farklı bir gurur kaynağıdır.” sözlerini kullandı.

GÜLSOY : TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZ YURTDIŞINDAKİ MİSYON ŞEFLERİMİZ

Ülkemizin dış ticarette ve döviz gelirlerinde yakaladığı tarihi muvaffakiyetin mihmandarlarından birisinin ticaret müşavirleri olduğunu belirten Gülsoy, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin ihracatının rekor düzeylere ulaşmasında, milletlerarası yatırımların her yıl yükselmesinde ticaret müşavirlerimizin büyük katkısı var. Ben, ticaret ataşelerimizi yurt dışındaki misyon şeflerimiz olarak görüyorum. Oralardaki bütün bu teşebbüsleri, gerek onların yatırımcılarının ülkemize getirilmesini yahut buradaki yatırımcıların yurt dışına götürülmesi noktasında üstlendi misyonun çok çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bizlerde bu aktiflikle, kentimizin potansiyelinin harekete geçirilmesi, yeni ticari araçlarla desteklenmesi bakımından kıymetli bir kazanım olarak görüyorum. Milletlerarası alandaki belirsizliklerin arttığı, ticaret savaşlarının gündemi işgal ettiği bir periyotta yapılan bu aktiflik, hiç elbet her zamankinden daha fazla ehemmiyet kazanmıştır.”

“ORAN OLARAK İŞ DÜNYASINI DESTEKLİYORUZ”

ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ise, “Ticaret Müşavirleri Buluşmaları’nı proje bağlamında birbirini tamamlayan faaliyetler olduğunu düşünüyorum. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ismine bölgemize yatırımların geliştirilmesi, iş dünyasının desteklenmesi ismine her türlü faaliyetin sonuna kadar destekçisi olacağımızı da buradan tekrar tabir etmek isterim. Bu alanda paydaşlarımızla birlikte hareket etme isteğinde olduğumuzu tekrar arz ediyorum” dedi.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü Dış Temsilcilikler Daire Başkanı Evren Subaşı da, “Görevlendirilen ticaret müşavirlerimizin farklı ülkelerde 4 yıllık bir deneyim ve bilgi birikimi oluyor. Biz bu bilgi birikimini firmalarımızla fizikî ortamda gerçekleştirilen toplantılar vasıtasıyla da aktarmak istiyoruz. Bunlar dışında diğer etkinliklerimizde var. Ticaret müşavirlerimizle elektronik sohbet toplantılarımızı her hafta gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında yurtdışında misyonlu ticaret müşavirlerimiz edindikleri bilgileri dijital mecralar aracılığıyla da daima olarak firmalarımızla paylaşıyorlar. Ben programımızın yararlı olmasını temenni ediyorum. Umarım yeni ufuklar açar.” tabirlerini kullandı.

VALİ YARDIMCISI TEKEŞ : KAYSERİ’NİN HAMURUNDA SAMİMİYET VAR

Vali Yardımcısı Ömer Tekeş ise, “Kayseri her vakit etrafındaki vilayetlere rol model olmuştur. Aslında Kayseri olarak neden ön planda olduğumuzu bu programlarla görmüş oluyoruz. Bu ilin hamurunda samimiyet var. Hamurunda samimiyet olan bir aşın da lezzetsiz olma imkanı yok. Ben bu bahiste Ticaret Odası Liderimize çok teşekkür ediyorum. Birçok projeyi burada elini taşın altına koyarak yapıyorlar. Allah razı olsun zira Kayseri için gecesini gündüzüne katan bir takım var. Ben programa katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

TİCARET MÜŞAVİRLERİ EDİNDİKLERİ DENEYİMLERİ PAYLAŞTI

Konuşmaların akabinde vazifesini tamamlamış olan ticaret müşavirleri, Almanya, Bangladeş, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Macaristan, Malezya, Moğolistan, Rusya Federasyonu ve Ürdün olmak üzere 11 ülke hakkında edindikleri deneyimleri ve pazara giriş bilgilerini ihracatçı firma üyeleriyle paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir