Fenerbahçeli Umut Nayir: Eşimi ilk defa mutlu ve heyecanlı gördüm

Yeni dönem hazırlıkları kapsamında Rusya kampını tamamlayarak İstanbul’a dönen Fenerbahçe’de yeni transfer Umut Nayir, kulüp televizyonunda yayınlanan ‘Günün Röportajı’ programına konuk oldu.

Camianın büyüklüğüne değinerek kelamlarına başlayan Umut Nayir, “Taraftarından topluluktaki bütün bireylere güzel müsabaka için herkese teşekkür ederim. Ekip arkadaşlarım, hocam herkes çok sıcak karşıladı. Çok fazla yabancılık çekmedim zira ulusal ekipte, öbür kadrolarda bir arada oynadığım çok fazla arkadaşım var. Onun dışında karşılıklı oynayıp rakip olduğumuz lakin bağlantı kurduğum arkadaşlarım var. Dünya yıldızları, bütün dünyanın tanıdığı oyuncular var. O yüzden adaptasyon güç olmadı. Çok sıcak karşılandım. Sizin de belirttiğiniz üzere eşimden ötürü ailevi manada da bir sıcaklığımız vardı. Bugüne nasip oldu. Memnunum, çok gururluyum. Büyük bir topluluk, büyük bir baskı, büyük bir sorumluluk fakat bunu yanında bir keyif var, güç var. Bütün beşerler başka bir sevgi göstermeye başlıyor, herkesin gözünde olmaya başlıyorsunuz. Özlemişim bu hissi, o yüzden de keyifliyim” dedi.

“Eşimin birinci kez keyifli ve heyecanlı olduğunu gördüm”

Transfer sürecinde aile içerisinde yaşananlara ilginde kısa bir değerlendirmede bulunan golcü futbolcu, “Fenerbahçe ile ilgili süreç birinci olarak dönem içerisinde oldu. Eyüpspor Başkanı beni aramıştı ve durumdan bahsetmişti ve o zamanki hoca da Jesus’tu. Jesus’un beni istediğini ve dönem sonu için bu türlü bir planları olduğundan kelam etmişti. Natürel o periyot dönem devam ediyordu, transfer durumu da olmadığı için olay çok büyümedi. Dönem bittikten sonra olay resmi boyuta vardığında ve ciddileştiğinde eşime bahsettiğimde gözleri büyüdü. ‘Umut’um Fenerbahçe’ dedi. Sonrasında marş söyledi lakin şu an tam hatırlayamıyorum. Pek çok transfer sürecini birlikte geçirdik lakin birinci sefer bu kadar memnun ve heyecanlı olduğunu gördüm. Onun gözündeki ışıltı da başka bir keyif verdi bana. Sonunda onun da tahminen en çok istediği, benim de gönlümde en çok yatan yer oldu. O yüzden mutluyuz” diye konuştu.

“Hocamızın camiayı tanıması da bizim için bir artı”

Milli futbolcu, teknik yönetici İsmail Kartal ile ilgili görüşlerini ise şu biçimde sıraladı:

“Hocam gelir gelmez beni direkt aradı ve kanılarını paylaştı. Benim de kendime nazaran çekincelerim vardı, başımda planlar var. Zira ulusal ekibe yükselmişken, muhakkak bir ivme yakalamışken ve burada rotasyonda çok kaliteli isimlerle olacağım için tahminen de kâfi mühlet alamayacağım, tahminen de bazen kâfi performansı gösteremeyeceğim. Hocamızın gelmesi, konuşması beni rahatlattı ve çekincelerimi giderdi. Büyük bir topluluk, büyük de bir baskı var lakin buraya katkı verebildiğiniz vakit bunun keyfi de oluyor zira keyifli olan insan katsayısı çok daha fazla. İsmail hoca içi dışı bir olan bir insan. Olağan biraz da disiplinlidir. Yeri geldiğinde serttir, kızar lakin olması gereken de bu. Burada farklı başka sorumluluklarımız var ve bu sorumlulukların altından kalkabilmemiz için de hocamızın bize verdiği direktifleri hakikat uygulayabilmemiz lazım. O yüzden de bu işin tabiatında kızma, bazen de gerginlikler olacak fakat kadronun başarısı için olduğunun farkında olursak sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ben, atmosferi de olumlu buldum. Burada alışılmış ki birikmiş bir baskı var. Baskı neden var? Fenerbahçe üzere büyük bir toplulukta her sene şampiyonluk parolası olduğu için belirli yıllar geçip, şampiyonluk olmayınca ki Liderimiz da geçtiğimiz günlerde tabir etti, toplanan toplam puan ortalamasında tahminen de son 3-5 senede en başarılı ekip fakat sonuca baktığımızda elimizde bir şey olmayınca beşerler biraz daha sabırsız olabiliyor. Hocamızın camiayı tanıması da bizim için bir artı. Gerçek bir rotada gidersek, bence bizim için müspet olacak.”

“St. Petersburg çok tarihi bir şehir”

Umut Nayir, sarı-lacivertlilerin kamp için gittiği St. Petersburg kenti hakkındaysa şunları söyledi:

“St. Petersburg çok tarihi bir kent. Çok da merak ediyordum. Kadroyla birlikte geldiğinizde alışılmış ki o turistik seyahat olmuyor zira tempolu geçiyor. Lakin keyifli bir kent. Tarihi dokusunu da korumuşlar. Ben çok keyif aldım. Bu kenti görebilmek memnunluk verici. Daha evvel de Rusya’ya gelmemiştim. İnşallah geniş bir vakitte büsbütün turistik gayeli gelmek istiyorum.”

Kaptan Altay Bayındır’a başka bir parantez açan Umut Nayir, “Altay aslında Ankaragücü devrimizde de oda arkadaşımdı. Kardeşim üzere, en genç periyotta gelişim evrelerimize kadar daima beraberdik. Ben Beşiktaş’tayken o Fenerbahçe’ye geldiği vakit birbirimizin komşusu da olduk. Pandemi periyodunu yani o güçlü periyodu bir arada atlattık. Altay ile çok fazla hoş anımız var. Doğal burada birçok arkadaşım var ancak Altay ile münasebetimiz buradaki takımdaşlıktan daha farklı, çok daha farklı bir münasebetimiz var. Lakin kadro çok yabancılık çekmedim. Zira pek çok arkadaşımla gerek ulusal kadrolarda gerekse de kulüp ekiplerinde oynadığım için zorluk çekmedim” tabirlerini kullandı.

“Fenerbahçe taraftarı her periyotta ekibinin destekçisi olmuştur”

Yeni dönem ile ilgili konuşan Umut, “Bütün takım farkında lakin futbolcular olarak farkında olmamız gereken durum, Fenerbahçe taraftarının kendi kimliğine yakışan bir oyun istemesi. İsmail hocamız bu topluluğun içinden yetişmiş, bu kimliğin ne olduğunu, nasıl oynamamız gerektiğini biliyor. Evvelki devirlerinde de insanların keyif aldığı, tribünlerin coşkuyla desteklediği periyotlarında bu oyunu alana yansıtmış. Şu anda grupta yeni oyuncular var. Ben oyun planına aşina olsam da sonuçta burada farklı bir atmosfer var ve yine adapte olmamız gerekiyor. Yeni gelen öbür arkadaşlarımızla, evvelden birlikte çalıştığı takım arkadaşlarımızla yani hepsinin ortak planda taraftarın, topluluğun istediği oyun anlayışını alana yansıtabilmemiz kıymetli. Daha evvelki röportajımda da bahsetmiştim, Saracoğlu’na gelip de insanların 1-0, 2-0 geride başladığı ve ayaklarının titrediği bir atmosfere tekrar kavuşmamız için bizim yanlışsız oyun anlayışını sergilememiz lazım. Bunu sergilersek Fenerbahçe taraftarı her devirde kadrosunun destekçisi olmuştur” dedi.

“Fenerbahçe bizi bu formaya layık gördüyse bizim üstümüze düşen de alana çıktığımızda bütün herkesin mutlu olacağı çabayı ortaya koymak”

Büyük toplulukların yüklediği sorumlulukların da büyük olduğunu belirten golcü futbolcu, “Şu an dönem başlamadığı, fazla aksiyon olmadığı için gözlemlemek, deneyimlemek kolay değil ancak Türkiye’nin en büyük toplulukları ve o toplulukların getirdiği sorumluluk hissi, gurur hissi çok başka. İmzayı atar atmaz çok fazla insan beni tebrik etmek için aradı. O bile olayın ne kadar büyük olduğunun göstergesi. Bu türlü büyük bir sorumluluğun altından kalkabilmek için de bunun farkında olabilmek lazım. Şükredip çalışmak lazım. Bu noktaya geldiysek, Fenerbahçe bizi bu formaya layık gördüyse bizim üstümüze düşen de alana çıktığımızda bütün herkesin şad olacağı çabayı ortaya koymak. Futbol topluluğunda herkes bilir vakit zaman pas yanlışları oluyor, yorgunluktan istenilen olmuyor ancak beşerler o çabayı gördüğü vakit ben çok olumsuz düşünecekleri sanmıyorum. Ben de burada hoş karşılandım. Umuyorum alanda da o hoş karşılanmanın karşılığını veririm” diye konuştu.

Ailesini Saracoğlu’nda görmesinin kendisini keyifli edeceğini de söyleyen Umut Nayir, “Eşim çocuğumuz doğduktan sonra çok maçlara gelememişti lakin artık o da biraz büyüyünce neden maçlara gelmesin, neden olmasın ki. Atacağım gollerle onları statta memnun etmek benim için de farklı bir his olur” dedi.

“Önemli olan birlik olabilmemiz”

Son olarak birlik ve beraberlik bildirisi veren Umut Nayir, “Önemli olan birlik olabilmemiz. Baskının altından kalkabilmek için de taraftarların da bize güç vermesini umuyorum. Biz, yanlışsız oyun anlayışını yansıtırsak ki onlar bize güç verecektir lakin düştüğümüz vakit da onlar bizi kaldıracak. O yüzden daima birlikte kenetlenirsek zira tek bir dinamik yok; taraftar, hoca, oyuncular, bütün topluluk. Bunların hepsi farklı dinamik ve hepsi bir yerde kanalize olursa lakin yanlışsız rotaya girebiliyoruz. Umuyorum ki bu dönem başından sonuna kadar bizim için o denli olur” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir