Emek Partili Mehmet Eker: “Üreticilerin sesi olmak için adayız”

BURSA (İGFA) – Emek Partisi’nin Mudanya Belediye Meclis Üyesi Adayı üretici köylü Mehmet Eker, ‘Bizim anladığımız manada belediyelik, uçak uçurmak, birkaç tane konser vermek, yolları süpürmek, çim biçmekle hudutlu değil. Halkın hayatına dokunan meselelerini çözen, çözmeye uğraşan bir belediyecilik anlayışı” dedi.

Mudanya deniz kenarında bir ilçe olmasına karşın önemli bir üretim alanıdır diyen, “Emek Partisi Mudanya Belediye Meclis üyesi adayı zeytin üreticisi Mehmet Eker, “Üreticilerin yaşadığı, ziraî üretimin olduğu bir yer. 10 bin civarında ziraat odasına kayıtlı üyesi var. Yanlış hatırlamıyorsam 150 binin üzerinde siyah incir ağacı var. 3 milyon civarında bir zeytin ağacı var. Bunlar hepsi ziraat odasına kayıtlı. Kayıtlı olmayan da -15 civarında. Mudanya üretici köylüler için önemli bir üretim alanıdır. Hayvancılığıyla, siyah inciriyle, üzümüyle, zeytiniyle. Bu periyoda kadar önemli bir üretici tesiri yaratılamıyordu belediyede. Hem listelerde hem de belediye hizmetlerinde. Mudanya’daki üretici köylülerin hayatında çektikleri problemlerin Mudanya Belediyesi’ne, belediye gündemine aktarılması ve oradan tahlil üretmek, üreticilerin sesi olmak sıkıntıları belediyeye taşımak için aday olduk “dedi.

“ÜRETİCİ KÖYLÜLERİN MESELELERİNİ ÇÖZEN, ÖMRÜNE DOKUNAN BİR BELEDİYELİK ANLAYIŞI LAZIM”

Mevcut belediye başkanı Hayrı Türkyılmaz’ın ilk seçildiği 2014 yılında Mütareke şenlikler ismi altında F-16’lar uçurduğunu hatırlatan Eker, “Belediyemizin ona verdiği harcama limitini aştığı için de bir soruşturma geçirmişti. Şayet bu harcama limitini aşmış olmasaydı hiçbirimiz ne kadar para harcandığını, ne kadar paranın çarçur edildiğinden haberdar olmayacaktık. 1.1 milyonluk bir bütçe veriliyor fakat 1.3 milyon lira harcanıyor meclisin verdiği yetkiyi, harcama limitini, yetkisini aştın diye soruşturma geçirdi. Bizi ilgilendiren kısmı soruşturma geçirmesi geçirmemesi değil harcanan para birebir dönemde Esence Köyü Ziraî Kalkınma Kooperatifi o periyotta lider yarımcısıydım. Bir yağhane, zeytinyağı fabrikası yapma projesi geliştirdi. Nakit para olsaydı o harcanan parayla çok çağdaş bir zeytinyağı fabrikası yapılabilirdi. Kalkınma Kooperatifi iki sene sonra yaptı o zeytinyağı fabrikasını. Yani bizim anladığımız manada belediyecilik, uçak uçurmak, birkaç tane konser vermek, yolları süpürmek, çim biçmekle sonlu değil. Üreticiler de dahil, üretici köylüler de dahil onların ömrüne dokunan problemlerini çözen, çözmeye uğraşan hem belediye bütçesiyle, ekonomik manada gerektiğinde de akıl fikirle, çalışanla önderlik ederek köylülerin önünde olan, üreticilerin önünde olan ve onların ömrüne dokunan bir belediyelik anlayışımız var. Onu göstermek için, olabilirliğini ispatlamak için adayız. Ki geçmişte yapmıştık. Köy Muhtarlığı yaptığımız periyotlarda Kalkınma Kooperatiflerini kurup yönettiğimiz devirlerde olduğunu” tabir etti.

Mudanya çok önemli manada siyah incir üreticisi lakin ne kooperatifi var, ne birliği ne de örgütlülüğü var diyen Eker, “Yine Mudanya Belediyesi’nin önderliğinde Mudanya’daki incir üreticilerinin örgütlendiği siyah incirin de, zeytin üzere, fındık üzere, üzüm üzere tarım-satış kooperatifinin ya da tarım-satış kooperatifleri birliğinin olabildiğini, olabilirliğini ispat etmek birinci hedefimiz” dedi.

“VERİMLİ TARIM ALANLARINI İMARA AÇMAK ÖNEMLİ MANADA BİR SUÇTUR”

Mudanya’da tarım alanlarının plansız olarak imara açıldığına dikkat çeken Eker, “Ciddi rantlar olduğu için uzun yıllar, yüzlerce yıl tarım yapılabilecek alanlar imara açılıyor, yapılaşmaya açılıyor lakin tarım yapılamayacak, ot bitmeyen dağ taş o denli duruyor ortada. Orasının inşaat maliyetleri biraz yüksek olduğu için imara açmıyorlar. Meğer bize toprak lazım, verimli tarım alanlarını imara açmak önemli manada bir cürümdür, aymazlıktır. Planlı ve hakikat imardan yanayız biz. Mudanya’daki verimli tarım alanlarının değil verimsiz, atıl kullanılmayan alanların imara açılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kelamına ettiğim meseleler başat olmak üzere, Mudanya’daki üretici köylülerin, Mudanya halkının sıkıntılarını tespih etmek, gündeme getirmek, seçim sürecinde tartışmak sonra belediye hangi manada kazanılırsa, o sürecin sonunda kelamını ettiğim problemlerin tahlil planı, projeyi ortaya koyup işe başlamak için aday olduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir