Demirtaş’tan muhalefete: Bu kritik döneme koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir

6 yıldır tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefetin son periyotta Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına yönelik tartışmaları gündemdeyken; “Hepimizin emeli, bu makamı gerçek sahibine yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim gayeden sapmak manasına gelir” açıklamasını yaptı. 

Demirtaş, Twitter’den yaptığı açıklamada “dışlama değil, prensipler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanı” olduğunu söyledi. Demirtaş, “bu kritik periyoda koltuk paylaşımı olarak bakmanın tarihi fırsatı heba etmek” manasına geldiğini belirtti ve herkesin sorumluluk alarak fedakarlık yapması gerektiğini söyledi. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demirtaş, muhalefetin odağında olduğu son periyottaki siyasi tartışmalar hakkında açıklama yaptı. 

Demirtaş, şu tabirleri kullandı:

“Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip ‘koltuğunu’ almak için seçime gidiyoruz. Hepimizin hedefi, bu makamı gerçek sahibine yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim gayeden sapmak manasına gelir.

Bu kritik devirde, demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yine inşasında vazife ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur.

Siyasi yasak yahut kapatılma tehdidi altında olanlar dahil her siyasi aktörün, ülkenin demokrasiye geçmesi için seçim öncesinde yahut sonrasında kendisine düşecek vazifelere hazır olması gerekir.

İçinde bulunduğumuz kritik periyoda yetki yahut koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Türkiye Cumhuriyeti hepimizindir, münasebetiyle hepimiz sorumluluk alarak halkın faydası için fedakarlık yapmakla vazifeliyiz.

Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ülkülerinin peşinde koşmak halka karşı onur borcumuzdur.

Geleceği sağlıklı biçimde inşa etmenin biricik yolu, tam demokrasiyi kurumsal hale getirmektir. Bu nedenle, demokrasiye inanmış tüm partiler ve siyasi başkanlar bu sürecin doğal parçasıdırlar. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir.

Şimdi dışlama değil, prensipler etrafında buluşma ve kucaklaşma vaktidir. Bu yaklaşımla herkes kazanacak, 85 milyon kazanacak. Selamlar, sevgiler…” 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir