Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,41 yararla 5.391,91 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 5.403,98 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 177,62 puan artarken, toplam süreç hacmi 137,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 9,83 ve holding endeksi yüzde 3,3 paha kazandı. Dal endeksleri ortasında en çok kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 1,84 ile inşaat oldu.

Analistler, geçen hafta merkez bankalarının faiz artırımlarına devam edeceği sinyali vermesinin akabinde güçlenen resesyon telaşlarıyla global hisse piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini, yurt içi piyasaların ise bankacılık payları öncülüğünde müspet ayrıştığını söz etti.

Noel tatili öncesi bu hafta ağır bilgi gündemi ile piyasalarda dengelenme uğraşının öne çıkacağını aktaran analistler, Japonya ve Türkiye’de faiz kararlarının yatırımcıların odağında olacağını söyledi.

Yarın yurt içinde tüketici inanç endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD’de inşaat müsaadeleri ve konut başlangıçları ile Euro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi bilgilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.430 ve 5.500 düzeylerinin direnç, 5.350 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir