Bakan Işıkhan’dan Bursa’da ‘işsizlik’ vurgusu

BURSA (İGFA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi Yıldırım Bayezid Salonu’ndaki programa, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri derneklerinin temsilcileri ağır iştirak gösterdi.

Programa Bakan Işıkhan’ın yanı sıra Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Büyük Birlik Partisi Genel Lider Yardımcısı Ekrem Alfatlı, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, Bursa Ticaret Borsası Lideri Özer Matlı, ilçe belediye liderleri, BTSO Başkanvekili İsmail Kuş, Esnaf Kefalet Üst Birlik Lideri Bahri Şarlı, siyasi parti, sendika, kamu kurumları ve meslek odalarının temsilcileri de katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 17 ilçesi ve 1060 mahallesiyle Bursa’nın çok dinamik bir kent olduğunu söyledi. Bursa’nın Güney Marmara’nın üretim üssü olduğunu belirten Lider Alinur Aktaş, sanayi kenti olmanın yanında dokumacılık, kültür, turizm ve tarım kenti Bursa’nın önemli potansiyele sahip olduğunu tabir etti. 2017’de 184 milyon dolar olan tarım ihracatının 2022’te 569 milyon dolara yükseldiğini lisana getiren Lider Aktaş, “Son 5 senede güç süreçler geçirdik. Pandemiyi, yangınları, selleri ve asrın felaketi olan zelzeleleri yaşadık. Bu süreçleri en az kayıpsız atlatabilmek için çok çalıştık. Önemli toplumsal yardımlarda bulunduk. Esnafa dokunan işler yaptık. Bakkal dayanak çeklerini kimseyi rencide etmeden halkımıza ulaştırdık. Bu uygulamayı Türkiye’de birinci biz hayata geçirdik. Son olarak 1.500 TL’lik 50 bin toplumsal takviye çekimizi, büsbütün Bursa’daki bakkallarda geçmek kaydıyla dağıtıyoruz. Ulaşımı sübvanse ettik. Tarım da bizim öncelikli konularımızdan bir adedidir. Sayıların bu kadar yükselmesindeki ana etkenlerden bir tanesi fide fidan takviyeleridir. Kentin iktisadını standart belediyecilik hizmetlerinin haricinde destekleyecek altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu vakte kadar verdiğiniz dayanaklardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

SON 22 YILIN EN DÜŞÜK İŞSİZLİK ORANI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, eşsiz tarihi, coğrafyası, kültürel zenginliğiyle gözü ve gönlü doyuran yeşil Bursa’da olmaktan büyük memnunluk duyduğunu söyledi.

Ülkenin dört bir yanında sivil toplum kuruluşlarıyla, esnafla ve iş insanlarıyla bir ortaya geldiklerini belirten Bakan Işıkhan, buluşmalarda toplumsal ve çalışma hayatına dair bahislerde fikir alışverişlerde bulunduklarını anlattı.

Tüm paydaşların fikirlerine ehemmiyet verdiklerini belirten Işıkhan, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ‘daha uygununu nasıl yapabiliriz’ yaklaşımıyla çalışıyoruz. ‘Aşk ile çalışan yorulmaz’ diyerek bizler de yorulmuyoruz. Bakanlık olarak Bursalıların hizmetindeyiz. Esnaf, çiftçi, memur, teşebbüsçü fark etmeksizin her ölçekte üretime, istihdama ve kalkınma sürecine takviye olan herkese dayanak oluyoruz. Önümüzdeki ay açıklanacak ‘İstihdam ve iş gücü verileri’nde hoş sonuçları daima birlikte göreceğiz. İstihdamda ve iş gücünde en düzgün bilgileri elde ettiğimiz tarihi dorukları yakaladığımız bir sürecin içerisindeyiz. Öncü göstergeler mart ayında hem genelde hem bayanlarda hem de gençlerde 2002 yılından bu yana en yüksek iş gücüne iştirak oranları ve istihdam oranlarının ortaya çıkacağına işaret etmektedir. Son 22 yılın en düşük işsizlik oranına ulaşacağımızı da öngörmekteyiz. Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ‘iş müspet bayan istihdam projesi’ kapsamında sunduğumuz teşvik ve dayanaklarla iki hafta üzere kısa müddette 15 binden fazla bayanı İş-Kur aracılığıyla işe yerleştirdik. Bayan istihdamının artmasını çok önemsiyoruz. Bundan sonra da iş gücüne iştirake dayanak olacak siyasetleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“BURSA BELEDİYECİLİĞİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMUŞTUR”

Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte uyumlu bir formda hareket etmeye itina gösterdiklerini belirten Bakan Işıkhan, milletin ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda azamî takviyesi vermeye çalıştıklarını lisana getirdi. Sivil toplum kuruluşlarının sahanın gözü ve kulağı olduğunu belirten Işıkhan, gelen her talebin kendileri için bedelli olduğunu vurguladı. Bursa’yı da toplumsal ve ekonomik açıdan bir çekim merkezine dönüştürmek istediklerini anlatan Işıkhan, “Bursa, 2004 yılından bu yana gerçek belediyecilikten ne kadar mutlu olduğunu göstermiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 31 Mart’ta tekrar Bursalıların teveccühünü kazanarak ipi göğüsleyecektir. Payitaht Bursamız belediyeciliğin en uygununa layıktır. Bursa her istikametiyle vizyonel bir mahallî idare anlayışıyla Lider Alinur Aktaş tarafından yönetim edilmiştir. Bursa’nın gelişim odaklı belediyeciliği Türkiye’ye örnek olmuştur. Bursa’nın muhtaçlık duyduğu her şey, Türkiye Yüzyılı kentleri için gerçek belediyecilik anlayışımızda da vardır. Bursa’nın gereksinim duyduğu vizyon Alinur Aktaş başkanımızda vardır. Bursa, 65 yıllık araba maceramızın memnun sona ulaştığı yerli ve ulusal aracımız TOGG’un milletimizle buluştuğu kent olarak ismini kalkınma tarihimize altın harflerle yazdırmıştır. Bursa gerçek Türkiye Yüzyılında gençlerin, bayanların, geleceğe umutla bakan herkesin yoluna ışık saçan bir yıldız olmaya devam edecektir” dedi.

BURSALI ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Bursalı çiftçilerin Ziraat Odası kayıtlarıyla ilgili yaşadığı külfetli mevzuya da değinen Işıkhan, “Konu bizlere iletildi. Bilhassa Yenişehir Ziraat Odası’na bağlı yaklaşık 5 bin çiftçinin 2015 sonrası sigortalık hizmetlerinin iptal edildiğini ve kimi çiftçilerin emeklilik şartlarını kaybettiklerini öğrendik. Mevzuyu öğrenir öğrenmek çalışma başlattık. Bursalı çiftçilere müjde vermek istiyorum. Çiftçilerimizin mağduriyetine sebebiyet vermemesi için 2015 tarihine kadar Tarım Bağ-kur kapsamında hizmeti olanların sigortalılıklarının bu tarihten sonra devam ettirilmesinde Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlüğü kayıtları temel alınacaktır. Ziraat Odası kaydı iptal edilen çiftçilerimizin kayıtlarını Tarım ve Orman Müdürlüklerine getirmeleri halinde sigortalılıklarının devamını sağlayacağız. Çiftçilerimizin mağduriyetini de çözmüş olacağız. Güzel olsun” diye konuştu.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da, bu topraklar için bedel üreten kuruluşların varlığıyla gurur duyduklarını söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının da medeniyet köklerini yaşatan, kültür ve kıymetler sistemini buluşturan değerli bir vazifesi yerine getirdiğini anlatan Demirtaş, sivil toplum kuruluşlarının her güç vakitte devletin yanında yer alarak tüm gücüyle takviye olduklarını da hatırlattı. Ülkenin gelişimi için yılmadan, yorulmadan çaba eden, Türkiye’yi daha ileriye götürmek ismine emek veren tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Demirtaş, Türkiye’de yaşanan değişim ve dönüşüme sendikalar, iş insanları, ziraat odaları, kooperatifler, vakıflar, dernekler ve iş ve meslek odalarının da önemli katkı sunduğunu hatırlattı.
Konuşmaların akabinde program, soru karşılık kısmıyla devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir