Araç sahiplerine ‘kış bakımı’ uyarısı

Sert kış aylarının gelmesine kısa bir müddet kala arabalar bakıma çekilmeye başladı. Sıfır araç alamayan ya da model yükseltemeyen vatandaşlar ellerindeki aracı daha uzun ve konforlu kullanmak için kışa girmeden bakımlarını yaptırmayı tercih ediyorlar.

Otomobil tamir ustaları, kış bakımının otomobiller için çok değerli olduğunu belirterek, antifrizsiz ve bakımsız otomobillerin kışın çıkarttığı masrafların 20 bin TL’ye kadar çıkabileceğini söz ettiler.

“KIŞ BAKIMI İLE 15-20 BİN TL’LİK BİR MASRAFRAN KURTULABİLİRSİNİZ”

Arabalarda conta yakma üzere olayların kışın bakımsızlıktan meydana geldiğinin altını çizen motor tamir ustası Cemal Sivrikaya, “Kendi aracını ve cebini düşünen herkesin kışa girmeden otomobilini bakım yaptırması gerekiyor. Kış bakımı ortama 1100 TL tutuyor. Bu masrafı yapanlar 15-20 bin TL’yi bulabilecek bir masraftan kendilerini kurtarabiliyorlar.

Kışın her otomobile antifriz koymak zorundasınız. Antifriz koymazsanız radyatör patlayabilir. Gerekli kış bakımları yapılmayan otomobillerin radyatör patlama, conta yakma üzere arızaları olabilir. Yazın değişen balatalar, bir yaz ve bir kış görünce sertleşiyor. Sertleşen balata da ses çıkartıyor. Bakıma gelen otomobillerin birinci evvel akü ve antifriz ölçümünü yapıyoruz. Samsun kurallarında antifriz düzeyi eksi 5 olduğu vakit dokunmuyoruz. Öbür kentlerde ise bu değişebilir dedi.

“ARTIK HERKES ELİNDEKİ ARACIN BEDELİNİ BİLİYOR”

Sıfır araba fiyatlarının kıymetli olmasından ötürü vatandaşların eskiye oranlara otomobillerine daha uygun baktığına dikkat çeken Sivrikaya, “Vatandaşlar eskisi kadar çok sıfır otomobil alamıyor. Bunun için herkes elindeki aracın pahasını biliyor ve sıfır araç üzere bakımlarını yaptırıyor. Bakım ve tamir maliyetleri geçen yıla nazaran epeyce arttı. Fabrika otomobilleri ürettiğinde değişmesi gereken modülleri ve kilometrelerini söylüyor. 10 binde bir bakım, 60 binde bir kayış değişimi üzere zarurî yapılması gerekenler var. Geçen seneye aldığımız gereçler şu anda katına çıktı. Müşteriye artık modül fiyatı da veremiyoruz. Zira 1 gün evvel ile sonrası ortasında çok fark oluyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir